מבוא לחשבונאות פיננסית

מהדורת 2012, מהדורה שנייה

ספר לימוד ומבחנים מותאם ל IFRS
 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


עוסק פטור/ עוסק מורשה ומה שבינהים
 
לאחר קבלת ההחלטה להיות עצמאי והתגברות על הפחד בהתעסקות עם המוסדות מס הכנסה מע"מ וביטוח לאומי עולה השאלה, האם להיות עוסק פטור או עוסק מורשה?
במה שונה עוסק פטור מעוסק מורשה?
 ההבחנה בין עוסק פטור לעוסק מורשה היא לעניין המע"מ בלבד. אדגיש ואציין כי לעניין מס הכנסה וביטוח לאומי אין כל הבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה.
עוסק פטור בניגוד לעוסק מורשה, אינו גובה מע"מ על עסקאותיו ואינו יכול להזדכות על מע"מ תשומות. עוסק פטור מוציא ללקוחותיו, בעת החיוב, חשבונית עסקה שאינה כוללת מע"מ, בניגוד לעוסק מורשה המוציא חשבונית מס הכוללת מע"מ. בעת קבלת התשלום מוציא עוסק פטור ללקוח קבלה, זאת בדומה לעוסק מורשה. כמו כן, בניגוד לעוסק מורשה, עוסק פטור אינו מדווח דיווחים חודשיים או דו-חודשיים למע"מ, עליו לדווח למע"מ רק פעם אחת בשנה בדבר גובה מחזור עסקאותיו.
יתרונות בעוסק פטור מול עוסק מורשה
1.      בירוקרטיה- היתרון העיקרי של עוסק פטור הינו החופש מהעיסוק השוטף עם מע"מ, כלומר, פחות בירוקרטיה מול הרשויות וחיסכון בעלויות הנהלת חשבונות. דיווח אחת לשנה במקום אחת לחודש או חודשיים.
 
1.      מכירות ללקוחות פרטיים- עוסק פטור יכול לגבות מלקוחותיו מחיר נמוך יותר מהמחיר שמבקש עוסק מורשה, מאחר ועוסק פטור אינו גובה מע"מ. לכן, כאשר מדובר בעסק שעיקר פעילותו הינה מכירות ללקוחות פרטיים אשר לא יכולים להזדכות על המע"מ, קיים יתרון משמעותי לעוסק פטור.
 
חסרונות בעוסק פטור מול עוסק מורשה
1.      החזרי מע"מ על השקעות- עוסק פטור אינו יכול לקבל ממס ערך מוסף החזרים בגין תשלום מע"מ על הוצאות ועל השקעות בעסק.
 
2.      תדמית- ללקוחות ברור כי לעוסק הפטור היקף פעילות נמוך יחסית, שכן מחזור עסקאותיו השנתי בהכרח נמוך מהתקרה הקבועה בחוק דבר העשוי לפגוע בתדמית של העסק.

מי יכול להירשם כעוסק פטור?
 
1.      מחזור עסקאות- עוסק שהמחזור השנתי (ההכנסות) שלו לא עלו על  74,972 ₪ לשנת (נכון לשנת 2011).
 
2.      מי שאינו נמנה על רשימת בעלי מקצועות חופשיים ונותני שירותים הקבועים בחוק. דוגמאות: רופא, וטרינר, סוכן ביטוח, רואה חשבון ומנהל חשבונות אינם יכולים להירשם כעוסקים פטורים, אלא רק כעוסקים מורשים גם עם מחזור עסקאותיהם נמוך מ 74,972 ₪ לשנה.
 
הערה- בתיקון 23 לחוק מס ערך מוסף (1/7/2002), בוטלה הגדרתו של "עוסק זעיר" ו"עוסק זעיר פטור" וכיום הגדרת "עוסק פטור" מחליפה את הגדרת "עוסק זעיר פטור" שהייתה נהוגה בעבר.
 
הכותב:
רו"ח ערן גלבוע
 
 
[מבחנים בחשבונאות] [מבוא לחשבונאות] [לימודי חשבונאות] יסודות החשבונאות לחשבונאים.
 
לייבסיטי - בניית אתרים